Athletic Hall of Fame

2021

Tania Schoennagel ’86

2020

Paris McLean ’00

2019

1998 Field Hockey Team

2018

Davon Reed ’13

2017

Elizabeth Hollister Burks Becker '77

2016

Jessica D'Altrui Davidson '96
Rome Campbell, Coach

2015

Jim Walker, Coach

2014

Alicia Collins '89
Andrew Overman ‘94
Barbara Rose MFS '64

2013

Eamon M. Downey, Coach
Kari Zarzecki Habay ‘98

2012

Rebecca Royal '87
Danielle Stramandi '97
Mark Trowbridge '92

2011

Eamon M. Downey, Coach
Kari Zarzecki Habay ‘98

2010

The Bash Family
Steven ’72, Evan ’74 and Gregory ’75
The Ferrante Family
Giovanni ’72, Cameron ’74, Grayson ’75,
Catherine ’78, Virginia ’80 and Philip ’81

2009

Howard McMorris PCD '59
Lauren Welsh '99
1983 Boys Varsity Soccer Team

2008

Olive Schulte Brown MFS '43
Kenneth Scasserra PCD '53
Mark Ellsworth '73
Martha Sullivan Sword '73
Suzanne Vine ’78

2007

Jessica Ann Drezner '82
Justin Geisel '92
Marcia Goetze Nappi MFS '52
John I. Pearce PCD '54
Mark Zawadsky '77

2006

Jonathan W. Drezner '81
Hilary Thompson Kenyon MFS '53
Margaret Petrella '82
Cornelia Fischer Sertl '76
Charles Stuart PCD '59
Donald C. Stuart PCD '56, Extraordinary

2005

Harold B. Erdman PCD '39
Christopher Lake '90
Jon McConaughy '85
James Rodgers '70
Anne Russell-Barrett '75
Sally Hagen Schmid MFS '60
Lindsey Sternberg '95

2004

Sarah Woodworth-Gibson '79
Patrick Kerney '94
Doug Levick PCD '51
Hilleary T. Thomas '84
Ramsay (Cherry) Raymond MFS '61
Christopher L. Jones '91

2003

Lily (Nan) Buchanan Agar MFS '38
George C. Hackl PCD '48
*William Smoyer PCD '60
Rob H. Olsson '78
Michele Plante '78
Lester (Bud) Tibbals, Extraordinary

2002

Jan Baker, Special
*Dan Barren, Coach
Annabelle Brainard Canning '77
Coleman Donaldson PCD '62
Linda Maxwell Stefanelli MFS '62
Newell (Buzz) Woodworth III '73

2001

Elizabeth Bylin Cook '90
Ruth Kemmerer Dorf MFS '27
*Frank Konstantynowicz '76
William E. Rigot '68
Henry Rulon-Miller PCD '51

2000

Sarah Berkman '92
Barbara Russell Flight '77
Sandra Strachan Froehlich MFS '57
*E. Webb Harrison, Jr. PCD '57
William Martin, Jr. '76
Timothy R. Murdoch '80
Alberto Petrella, Special

1999

Laura Farina '79
Suzanne Haynes Halle '82
Robert S. Krueger, Coach
Dean W. Mathey PCD '43
Randolph Melville '77
Martha Heath Yerkes MFS '42

1998

Andrew D. Bing '84
Elizabeth (Betty) Cobb, Coach
Anne Harrison-Clark MFS '56
David B. Smoyer PCD '56
Karen Callaway Urisko '85
Michael F. Walters '78
George C. Young PCD '33

1997

*Kim Tumilty Bedesem, Coach
Eric M. Bylin '85
Donald Cogsville '84
John F. Cook PCD '56
Hope Thompson Kerr MFS '53
L. Chloe King MFS '55
Louise S. Matthews '83
*James Sloane PCD '36
William M. Sloane PCD '36
Ellen Fisher Stockmayer '73

*Awarded posthumously